אודות

יותר מהכל ולפני הכל האתר הזה עוסק בקשר ויחסים עם ילדים:

בחשיבה משותפת איתם על דברים שונים, בחיבור הברור שלהם בין כייף וחשיבה, ובין גוף מחשבות וחשיבה, באהבה הגדולה שהם מעניקים, ביחס הבלתי אמצעי שלהם אלי – או אליכם כהורים.

חיבור לילדים דרך חשיבה הוא קסום ומקסים. הוא לא החיבור היחיד לילדים וגם לא החיבור הכי חשוב – אין חיבור הכי חשוב לילדים, יחסים עם ילדים כמו יחסים עם א.נשים הוא קשת צבעונית מאוד של הרבה מאוד מרכיבים וצורות יחס, קשר, קירבה ואינטימיות.

אני כותבת כאן על הדרך הזו של להתחבר לילדים – ולחבר אותם לחשיבה – כי גיליתי שזה משהו שאני עושה מאוד טוב, שהרבה א.נשים – ובניהם הורים, גננות ומורות – שואלים עליו הרבה שאלות, שאפשר להגיד עליו הרבה – שיש לי הרבה מה להגיד עליו – אבל מעט מאוד נאמר, בטח בצורה פשוטה ונגישה, בטח בעברית.

הורים, גננות ומורות, כל אחת ואחד מטפחים קשר שנוח, מתאים וטבעי להם עם ילדים. הורים שאוהבים טיולים מטיילים. אחרים טובים בגרפיקה ונטייה לאמנות אז הם עוסקים בפעילות יצירתית עם ילדים וכו'. ויש כאלו שמחפשים את הקשר דרך חשיבה בכלל וחשיבה על עצמנו ועל העולם בפרט.בשבילכם אני כותבת אבל לא רק.

אני כותבת לכל הורה, גננת ומורה.

בכל גן שאני נכנסת אליו יש תמיד ילד, ילדה או כמה שחוג פילוסופיה הוא נקודת אושר בשבילם. ילדים שאומרים להורים: ביום שני (יום החוג) אני בגן! ילדים ששותקים בדרך כלל בגן אבל בתכנית פילוסופיה פתאום נפתחים. ילדים שזה ברור כשמש שהם לא לומדים לחשוב פילוסופית – אלא שזו צורת החשיבה הטבעית או ראשונית שלהם (ממש כמו שברור לנו כשמש שילדה מסוימת חושבת מתמטית וילד מסוים חושב ויזואלית). אני כותבת לכל הורה, גננת ומורה שהילד או הילדה שלכם הם כאלו. המחשבות שלי על חינוך הם בגיבוש מתמיד אבל דבר אחד ברור לי – אם ילד/ה הם פילוסופים או נמשכים לפילוסופיה באופן טבעי חשוב שנאפשר להם להיות כאלו, לפתח את הצד הזה שלהם. אז אני כותבת כאן מחשבות, עצות ורעיונות כיצד לעשות זאת.

ולבסוף אני כותבת בשביל או בגלל הרגעים האלו שילד או ילדה שואלים שאלה או אומרים משהו שנשימתנו נעצרת: מהמחשבה שיש בשאלה, מהרגישות שהיא מביעה, או מהבקשה שהיא מבקשת לעזור להם להבין או לחשוב את העולם.

להרבה מהשאלות קשה לענות. שאלות כמו מה קורה למי שמת, האם יש אלוהים, למה אנחנו חושבים כל כך הרבה, למה יש מלחמות ועוד ועוד. אני מקווה שתמצאו כאן דרכים מקרבות לחשוב, לענות ובעיקר להיענות למחשבות והשאלות האלו.

כמה מילים כלליות יותר עלי:

בחמש השנים האחרונות אני עוסקת בפילוסופיה עם ילדים, בחינוך לפילוסופיה ובחינוך לחשיבה.

למדתי תואר ראשון ושני בתל אביב (ראשון בפילוסופיה וקולנוע ושני בספרות כללית) ותואר שלישי בפילוסופיה באוניברסיטת הניו סקול בניו יורק.

יזמתי ופיתחתי תכנית פילוסופיה בגני העיר תל אביב – יפו, תכנית שנתית הפועלת בעיר זו השנה החמישית. אני מפתחת תכנית פילוסופיה לרשת אורט (יחד עם צוות הפיתוח במו"פ אורט) ומעבירה הרצאות וסדנאות שנותנות להורים הבנה וכלים פרקטיים כיצד לטפח ולעודד ילדים בגילאי 3 עד 8 לחשוב חשיבה פילוסופית ומורכבת. ההרצאות הללו מגלות להורים דרך נוספת, אינטימית ומרתקת לשוחח עם הילדים, להבין מה מעסיק אותם ועל מה הם חושבים ולחוות אותם (ואיתם) את המחשבות שלהם.

כתבו לי ל:

keren@kerensadan.co.il

  או שלחו לי לי וואטסאפ ל-054-9792718